“Spousta lidí si myslí, že polohovací stůl uleví zádům jen tím, že si mohou k práci stoupnout. Toto je ale pouze 50% jeho funkčnosti. Dalších 50% je v možnosti upravení výšky při práci v sedě. Málo lidí si je toho vědomo.” říká náš expert na ergonomický nábytek Michal Šnobl.
Jakmile to lidé vyzkouší, už by u normálního kancelářského stolu pracovat nechtěli, to máme dokázáno! Scénář většinou vypadá následovně:
1/ Zákazník, který dříve pracoval u běžného psacího stolu, byl se svou prací spokojený, nic mu nepřišlo divného.
2/ Pak mu přišel do cesty polohovací stůl, ať už z důvodu bolesti zad nebo protože chtěl změnit stereotypní sezení.
3/ U sezení si nastaví svojí optimální výšku, tak aby lokty přecházeli plynule z područky židle na stůl nebo lokty položené na stole, tak, aby ramena a šíje byla volně v přirozené poloze.
4/ Už nechce sedět jinak, protože tím jak si zvykne na ergonomickou výšku stolu, pochopí že při několikahodinovém sezení je znát i rozdíl pár milimetrů výšky stolu.
„Před dvěma lety jsem si od firmy DELSO zařídila domácí ergonomické pracoviště – výškově nastavitelný stůl, ergonomickou židli a držák monitoru, všechno mám seřízené na svoji výšku, pracuji převážně v sedě, někdy i 12 hodin denně, nyní nepociťuji žádné zdravotní komplikace. Občas ale pracuji ve firemní kanceláři, kde sedím u běžného kancelářského stolu bez dalšího ergonomického vybavení – po 2 až 3 hodinách tam už nemůžu vydržet z důvodu bolesti zad.“ říká naše klientka Zuzana.
Jaká je tedy výška člověka, které vyhovuje výška běžných kancelářských stolů (čili 75 cm) a kdo by se měl poohlédnout po stole polohovacím? „To se nedá takto říct, každé tělo má individuální proporce a i při stejné výšce dvou lidí může mít jeden jiný poměr délky trupu a končetin a druhý to bude mít jinak. Záleží na tělesných proporcích a také na nastavení židle, kterou musíme nastavit jako první, tak aby kolena svírala pravý úhel a chodidla byla položená na zemi. Pokud vezmeme jako příklad naší klientku Zuzanu, ta má při své výšce 164 cm stůl ve výšce 65 cm, což je o 10 cm níže, než běžný kancelářský stůl. Ale nemůžeme říci, že všichni s výškou 164 cm budou mít stůl v této výšce.“ říká Michal Šnobl.
Polohovací stoly jsou dnes stále populárnější, ale také cenově dostupnější. Naše elektrické výškově nastavitelné stoly jsou od 6 111 Kč a jejich výška se dá nastavit na milimetr přesně. Jakmile si na výškově nastavitelný stůl zvyknete, budete totiž chtít sedět na milimetr přesně. Ještě levnější variantou je koupě pouze výškově nastavitelného podnoží, které namontujete na desku vašeho stávajícího kancelářského stolu.