Ergonomie, Výškově nastavitelné stoly

Nastavení výšky stolu při práci v sedě

sprave sezeni u stolu - Delso - dětský, kancelářský a bytový nábytek

Pro nastavení pracoviště v sedě musíme nejdříve seřídit výšku židle, pak přizpůsobit výšku stolu tak, aby nám ruce plynule přecházeli z područky kancelářské židle na pracovní stůl.

80-ti procentům populace nevyhovuje standardní výška kancelářského stolu (tj.75 cm) pro práci v sedě. Pro nižší typy postav je tato výška moc vysoká, pro vyšší postavy zase nízká, nehledě na to, že někdo má proporčně delší nohy, jiný zase trup, nelze tedy ani tabulkově říct, jaká výška stolu je pro jakou výšku postavy vhodná. Pro zdravé sezení jsou ideální elektrické výškově nastavitelné stoly, kde se dá výška stolu nastavit na milimetr přesně.

Příklad z praxe: Můžeme si jej ukázat na naší kolegyni, která má výšku postavy 158 cm. Její optimální výška kancelářského stolu je 64 cm, což je o 11 cm méně něž je standardní výška stolu. V případě, že by si kolegyně sedla ke klasickému kancelářskému stolu, musí si zvednout židli tak, aby se výšce stolu „dorovnala“. V tomto případě se však dostanou paty/nohy do vzduchu, visí ze sedáku dolů a dochází k nepříjemnému otlačování stehen, což způsobuje nepříjemné neprokrvení končetin, mravenčení v konečkách prstů a otoku lýtek. To samé platí u vyšších postav, které se buď nad stolem hrbí, nebo naopak musí s židlí dolů, takže uzavírají průtok krve do spodních končetin díky uzavíracímu se úhlu v koleni.