Výškově nastavitelné stoly

10 důvodů proč si pořídit polohovací stůl

proc polohovaci stul2 - Delso - dětský, kancelářský a bytový nábytek

Elektrické výškově nastavitelné stoly jsou na pracovištích stále populárnější. Umožňují totiž okamžitou změnu polohy ze sedu do stoje a zpět. Stáním u polohovacího stolu můžete zmírnit bolesti zad, zvýšit vaši soustředěnost a být efektivnější. Již dříve jsme napsali několik článků o tom, jak důležitý je polohovací stůl i při sezení. Nyní se zaměříme na důvody, proč u práce stát:

1) Podporuje zdravá záda

Pokud se páteř a svaly pravidelně hýbou, zůstávají pružné. Naopak při sezení je svalová aktivita nulová a po delší době může vést negativním následkům pro muskuloskeletální systém. Proto je důležité, pravidelně měnit polohu sezení a stání, tím podpoříte svalovou aktivitu nejen zad, ale i nohou. Stání by v žádném případě nemělo převažovat. V ideálním scénáři by to mělo vypadat zhruba takto: 20 minut sezení, 8 minut stání a 2 minuty protahování. Pro aktivaci všech svalů je dobré stát na podnožce Gymba, která simuluje chůzi a eliminuje stání na tvrdém povrchu. 

2) Snižuje riziko onemocnění srdce

Většina lidí si myslí, že pravidelným cvičením po pracovní době, může nahradit celodenní sezení. Není tomu tak. Studie dokazují, že fyzická aktivita na pracovišti je nezbytná a sport po pracovní době, vám to v dlouhodobém časovém horizontu nevynahradí. Dlouhodobé sezení má totiž vliv na kardiovaskulární systém. Při sezení se snižuje hladina HDL (lipoproteiny s vysokou hustotou) a následně se zvyšuje riziko srdečního inkfartu. Střídáním sezení a stání, zajistíte tělu dostatečný pohyb a zdravou hladinu HDL, která pozitivně ovlivní vaše zdraví. 

3) Chrání páteř, kotníky i kolena

Střídáním pozic, sezení a stání, jsou vaše kotníky, kolena i páteř více chráněny. Tím, že měníte jejich pozici, zapojujete různé svaly. Akutní problémy se zády a klouby se objevují ve stále nižším věku, předejít jim může řešení pro práci ve stoje. 

4) Podporuje až o 20% více duševní aktivity

Během pracovního dne se pravidelně vyskytují situace, ve kterých je potřeba se rychle rozhodnout. Mysl by měla být ideálně bdělá a soustředěná, aby mohla rychle reagovat. Podle odborníků se při vstávání zvyšuje mozková aktivita člověka až o 20%, což má za následek výrazně rychlejší a kvalitnější rozhodovací procesy, a to i na konci dlouhého pracovního dne. 

5) Předchází chronickým onemocněním

Používání výškově nastavitelných psacích stolů je prevencí jak problémů se zády, tak kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň má vliv na dlouhodobé zdraví. Studie ukázaly, že pravidelné dlouhé sezení omezuje schopnost těla odbourávat glukózu pomocí inzulínu. Když svaly nejsou pravidelně používány, svalové buňky se stanou necitlivými na inzulín, což má za následek menší využití cukru a tím i méně energie pro celý organismus člověka. To může být  faktorem přispívajícím k rozvoji onemocnění, jako je diabetes 2. typu. Pokud budete při práci střídat sezení se stáním, zvýšíte produkci energie a odbourávání glukózy. 

6) Chrání před obezitou

Lidské tělo spotřebuje při sezení jen asi 1 kcal za minutu. Oproti tomu stání u polohovacího stolu na aktivní podnožce Gymba spotřebuje minimálně trojnásobek kalorií než při sezení.

7) Šetří čas

Odhaduje se, že výškově nastavitelné stoly zvyšují efektivitu práce nejméně o 10%. Zkuste spočítat kolik času je to za rok. Zároveň vemte na vědomí počet absencí z důvodu návštěv lékaře, v případě bolestí zad. To znamená, že investice do polohovacího stolu není jen investicí do zdraví zaměstnance, ale i do efektivity firmy. 

8) Šetří peníze

Tam, kde se zaměstnanci mohou plně soustředit na práci a nejsou rozptylováni únavou nebo bolestí zad a šíje, budou pracovat efektivněji. Z toho pak profitují jak zaměstnanci, tak firma. Podle studie Fraunhoferova institutu ve Stuttgartu, ztratí německé firmy ročně až 35 milionů eur z důvodu absencí způsobených problémy se zády a snížené produktivitě. Investice do výškově nastavitelných stolů proto dlouhodobě šetří peníze. 

9) Umožňuje kvalitnější diskuze

Studie behaviorálních výzkumníků z University v Missouri ukazuje, že lidé komunikují lépe, když stojí, než když sedí. Ve stoje je hlas plnější, dynamičtější a tím i přesvědčivější, což výrazně zvyšuje výkon jednání nebo telefonování. Do zasedacích místností lze použít jednací výškově nastavitelné stoly, které poskytují místo pro více osob. Zajistí tak, i při náročnějších a delších poradách, střídání pozice sezení a stání. 

10) Motivace

Pokud se zaměstnanec cítí pohodlněji, zdravěji a lépe, pokud mu jde práce rychleji a dosáhne toho, co si předsevzal, pak ho práce více baví a motivuje k lepším výkonům. Což vede k větší spokojenosti a efektivitě zaměstnanců i zaměstnavatelů.